chancechart
ارسالی ها : 1
عضویت : 26 /7 /1398
۲۷
شهریور
در حال حاضر سرمایه گذاری در بورس هر چند که روشی است با ریسک بالا ولی به عنوان یکی از پر بازده ترین روش های سرمایه گذاری شناخته شده است ولی بسیاری از افراد از فعالیت در بازار بورس می ترسند و فکر می کنند باید از استعداد، هوش و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار باشند. اما اینطور نیست!!! درست است که داشتن هوش، توانایی تجزیه و تحلیل، علم و دانش کافی در این زمینه موجب موفقیت شما در بازار بورس می شود ولی با تلاش و پشتکار زیاد و همچنین آموزش مفاهیم بورس به صورت جامع می توانید وارد بازار بورس شده و به موفقیت چشمگیری برسید.
بنابراین به منظور موفقیت در بازار بورس نیاز دارید که نکات مهمی درباره خرید و فروش سهام یاد بگیرید. در این مقاله همراه ما باشید تا به ۶ نکته مهم خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس را برای شما توضیح دهیم تا با رعایت آن ها بتوانید موفقیت و کسب بالاتری از بازده سرمایه گذاری در بورس را برای خود به ارمغان بیاورید.
این ۶ نکته سرفصلی است بر مفاهیمی که یک سرمایه گذار باید پیرامون هر یک از آنها مطالعه و تحقیق کند و سطح مهارتی خود را افزایش دهد. زیرا پرداختن به مفاهیم مرتبط با هر یک از این سرفصل ها در حوصله این مقاله نمی گنجد .ولی در ادامه این مبحث بصورت دنباله دار مقالاتی در آینده ارائه می گردد.که علاقه مندان با مطالعه آنها می توانند در این خصوص سطح آگاهی و دانش خود را افزایش دهند.
۱. توجه به نقدشوندگی سهام
میزان نقد شوندگی سرمایه درگیر در بازار بورس یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید از خود بپرسید نقدشوندگی سهام چیست؟
چنانچه بتوانیم در حداقل زمان ممکن سهامی را تبدیل به پول نقد نماییم ، نقدشوندگی سهام یا دارایی گفته می شود. پس در هنگام خرید سهام باید توجه زیادی به تعداد معاملاتی که در بازار بر روی آن انجام شده است، داشته باشید. هر چقدر تعداد معاملات انجام شده بر روی یک سهام یا دارایی بیش تر باشد، افراد بیشتری آن را معامله می کنند و در زمان کمتری می توانید آن را به وجه نقد تبدیل کنید. در نتیجه میزان ریسک سرمایه گذاری و معاملات شما نیز کاهش می یابد. حال سوالی که پیش می آید این است که چگونه میزان نقدشوندگی یک سهام در بازار بورس را می توان ارزیابی کرد؟
برای این کار باید موارد زیر را در نظر بگیرید :
– بررسی میزان رشد و سودآوری آن سهام در بازار
– قرار گرفتن آن سهام در وضعیت خوب سودآوری در کشور و داشتن وضعیتی پایدار
– تجزیه و تحلیل وضعیت بازار به طور کامل
– بررسی میزان خرید و فروشهایی انجام شده به صورت روزانه یا هفتگی در آن سهام
– تعداد سهم شناور و نسبت آن به سهم راهبردی (مهم)
با بررسی موارد بالا قادر خواهید بود بهترین سهام با نقدشوندگی بالا در بازار بورس را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کنید.
۲. انتخاب سهام متنوع در سرمایه گذاری در بورس
مورد دیگری که در سرمایه گذاری در بورس باید به آن توجه کنید داشتن سهام های متنوع در صنایع مختلف می باشد. برای این کار شما باید:
– تحقیقی را درباره شرکت های گوناگون در صنایع مختلف انجام دهید.
– بررسی را درباره گزارشات مالی شرکت های گوناگون در صنایع موردنظر انجام دهید.
– میزان ضریب همبستگی سهام این شرکت ها نسبت به هم
و در آخر از این شرکت ها، یک یا دو شرکت را از هر صنعت انتخاب کرده و در آن ها سرمایه گذاری کنید. توجه کنید که شما حتما باید سرمایه گذاری خود را به سهام کوتاه مدت، سهام بلند مدت و سهام میان مدت اختصاص دهید.
۳. تعیین استراتژی سرمایه گذاری در معاملات سهام و تحلیل مناسب و دقیق
برای اینکه بتوانید سرمایه گذاری موفقی داشته باشید باید در ابتدا اطلاعاتی درباره اصطلاحات و اصول رایج اقتصاد خرد و کلان داشته باشید. مثلا بورس چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم؟ مهمترین دلیل زیان در بورس چیست؟ اصطلاحات رایج بورسی چیست؟ و …
سپس برای تعیین استراتژی سرمایه گذاری در معاملات سهام و تحلیل مناسب و دقیق باید کارهای زیر را انجام دهید:
– به کار بردن تمامی منابع اطلاعاتی مفید و معتبر برای به دست آوردن اطلاعاتی از شرایط بازار بورس و بازارهای موازی
– آگاهی کامل از وضعیت سیاسی و اقتصادی داخلی کشور
– افزایش قدرت تجزیه و تحلیل از طریق استفاده از منابع تحلیلی (مانند سایت ها و ابزارهای تحلیلی) و همچنین دانش و اطلاعات موجود و جمع آوری شده
– داشتن مشاوران و کارشناسان خبره در این زمینه
– دنبال کردن بازار بورس به صورت روزانه و پیوسته
حواستان باشد که در سرمایه گذاری خود حتما استراتژی معینی را انتخاب کنید و برای این کار به این سوالات پاسخ دهید:
– آیا آدم ریسک پذیری هستید؟
– آیا برای سرمایه گذاری خود دیدگاه بلند مدت دارید یا کوتاه مدت؟
– آیا صنعت مناسبی برای خرید سهام مشخص کرده اید؟
– آیا در نظر دارید متد سهام داری را به کار ببرید یا متد نوسان گیری؟
حتی میزان سرمایه هم در مشخص کردن استراتژی سرمایه گذاری تاثیرگذار است. اگر شما می خوهید سرمایه کمی را وارد بازار بورس کنید و از دست دادن این مقدار برای تان مهم نیست استرتژی جسورانه ای را انتخاب کنید. ولی اگر سرمایه زیادی را می خواهید وارد بازار بورس کنید و از دست دادن آن برایتان مهم است، استرتژی محافظه کارانه ای را انتخاب کنید.
۴. عدم ترس یا دودلی در فروش سهام
در بعضی مواقع تحلیل و پیش بینی که برای یک سهام داشتید اشتباه از آب در می آید و روند مورد انتظار شما را دنبال نمیکند. در چنین شرایطی نباید برای نگهداری سهام خود اصرار کنید. بسیاری از کارشناسان معتقدند که زمانی که سهام شروع به نزول کرد و با تحقیق در این زمینه متوجه شدید این روند نزول در آینده نیز ادامه دارد، تجزیه و تحلیل مجددی را انجام دهید و در صورت بحرانی بودن از آن سهام خارج شوید.
اشتباهی که بسیاری از سرمایه گذاران در چنین شرایطی مرتکب می شوند این است که در چنین شرایطی به خود امیدواری می دهند و منتظر می مانند تا شرایط دوباره بهبود یابد. مطمئن باشید خروج به موقع از یک سهام و پذیرش ضرر جزیی نسبت به پایبندی و ادامه دادن روندی که ادامه آن ضرر هرچه بیشتری را خواهد داشت، در مجموع برای شما بازده بهتر و مفیدتری با ارمغان می آورد.پس با تعیین حد ضرر در معاملات خود ، در صورت ورود قیمت سهم به روند نزولی و رسیدن آن به حد ضرر به امید آنکه ممکن است بازار مجدداً صعودی شود تردید و دو دلی نکنید .و سهم را بفروش برسانید.
عدم ترس یا دودلی در فروش سهام۵. مدیریت نقدینگی در سرمایه گذاری در بورس
فاکتور دیگری که در سرمایه گذاری خود در بورس باید به آن توجه کنید مدیریت نقدینگی می باشد که اهمیت آن در هنگام خرید به موقع یک سهام بسیار واضح است. به طور کلی، برای مدیریت نقدینگی و خرید به موقع یک سهام از یکی از دو تکنیک زیر می توانید استفاده کنید:
تکنیک اول : در شرایطی که در بازار بورس بسیار فعال هستید و مهارت بالایی را در معاملات بازار بورس دارید، حتما برای سبد سرمایه گذاری یا پورتفوی خود یک سهام با قدرت نقدشوندگی بالا انتخاب کنید. با به کاربردن این تکنیک می توانید زمانیکه نیاز به خرید یک سهام با سودآوری بالا دارید، سریع سهام موجود خود را بفروشید و وجه نقد مورد نیازتان را فراهم کنید. البته حواستان باشد که برای این کار شما باید مهارت و تخصص لازم در زمینه معاملات بورس داشته باشید.
تکنیک دوم: در شرایطی که تازه وارد بازار بورس شده اید و معاملات حرفه ای در این حوزه انجام نمی دهید، باید حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از سرمایه خود را به صورت وجه نقد نگه دارید. در نتیجه زمانی که شما می خواهید یک سهام سودآور را در بازار بورس خریداری کنید از این پول خود استفاده می کنید و دیگر نگران از دست دادن آن نخواهید بود.
۶. شناسایی سهام با ظرفیت معاملات بورس
شما باید سعی کنید برای سرمایه گذاری در بازار بورس سهامی را انتخاب کنید که ظرفیت و توانایی رشد بالقوه ای را در بازار بورس داشته باشد. برای این کار می توانید از روش ها و تکنینک های آورده شده در ادامه استفاده کنید.
البته لازم به توضیح است که تکنیک های عنوان شده ، صرفاً اشاراتی به هر یک از این تکنیک ها دارد و برای بکار گیری هر یک از این تکنیک ها لازم است ، سرمایه گذار، دانش و توان علمی و تجربی کافی داشته باشد.
تکنیک اول: اصولا زمانی که یک سهام روند نزولی پیدا می کند، پس از طی این دوره، قیمت آن شروع به افزایش پیدا می کند و روند صعودی را در رشد به همراه خواهد داشت. بنابراین، بهترین موقع برای ورود به یک سهام و خریداری آن، زمانی است که سیر نزولی خود را طی کرده و وارد سیر صعودی خود می شود. (استفاده از روش های تحلیل برای شناخت نسبت به شرایط شروع و یا تمام روند)
تکنیک دوم: استفاده از خرید پله ای سهام می باشد که به معنای خرید یک سهام به صورت مرحله به مرحله در هنگام سیر نزولی آن می باشد. زمانی از این روش باید استفاده کنید که کف قیمت سهام معلوم نیست و نمی توانید پیش بینی کنید که آیا سهام پس از طی این دوره، روند صعودی خواهد داشت یا نه. کسانی از این تکنیک استفاده می کنند که دارای دانش و تجربیات بالایی در بازار هستند و دیگر آنکه ریسک پذیری بالایی دارند و توان بالایی در سرمایه گذاری دارند.
نکاتی دیگیری که باید در این تکنیک در نظر داشته باشید به شرح زیر است:
– اگر یک سهام را در سیر نزولی آن خریداری کردید و پس از خرید شما دوباره قیمت آن کاهش یافت، در صورتی که نقدینگی کافی دارید آن را بخرید.
– درصورتی که پس از خرید اولیه شما، قیمت سهام افزایش یابد، اصلا نباید از خرید پله ای استفاده کرد و صد در صد ضرر می کنید.
– در این تکنیک، هیچ محدودیتی در خرید یک سهام وجود ندارد و حتی در طول یک روز نیز می توانید یک سهام را چند بار بخرید. هرچه میزان نقدینگی بیش تر باشد می توانید خرید بیش تری بر روی یک سهام داشته باشید.
– در این تکنیک هرچه بتوانید خرید بیشتری را در پله های آخر سهام داشته باشید، سودآوری شما نیز بیش تر خواهید بود.
نکته قابل توجه دیگر این است که شما می توانید در هنگام فروش سهام خود نیز از تکنیک پله ای استفاده کنید که به معنای فروش سهام در چند گام است. در صورتی که سهامی را با کف قیمت آن خریداری کنید احتمال فروش این سهام با بالاترین قیمت بسیار زیاد است.
نتیجه گیری
برای آنکه بتوانیم در بازار بورس سرمایه گذاری خوبی داشته باشیم،لازم است به ۶ نکته مهم در خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس توجه داشته باشیم .
– توجه به نقدشوندگی سهام
– انتخاب سهام متنوع در سرمایه گذاری در بورس
– تعیین استراتژی سرمایه گذاری در معاملات سهام و تحلیل مناسب و دقیق
– عدم ترس یا دودلی در فروش سهام
– مدیریت نقدینگی در سرمایه گذاری در بورس
– شناسایی سهام با ظرفیت معاملات بورس
عدم توجه به هر یک از این موارد در سرمایه گذاری در بازار بورس، علاوه بر اینکه ممکن است سرمایه گذار را از رسیدن به بازده مورد نظرش باز بدارد می تواند برای سرمایه گذار، خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
چنس چارت برگزارکننده دوره آموزش بورس در اصفهان و تدریس خصوصی بورس در اصفهان می تواند به شما بهترین آموزش ها را در این زمینه ارائه دهد و در سرمایه گذاری در بورس راهنمایی های لازم را بدهد. با آموزش بورس چنس چارت در اصفهان دیگر نگران کمبود اطلاعات و دانش کافی در این زمینه نباشید. ما با مناسب ترین هزینه و در کوتاه ترین زمان به شما آموزش های لازم را خواهیم داد.

چنس چارت آموزش بورس در اصفهان آموزش بازار بورس در اصفهان دوره آموزش بورس در اصفهان و تدریس خصوصی بورس در اصفهان


وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :