چگونه ریسک سرمایه‌گذاری خود را مدیریت کنیم؟
بازدید : 153 | جمعه 26 مهر 1398 - 16:54
onlineshirini
ارسالی ها : 1
عضویت : 26 /7 /1398
دستیابی به ثروت و سود ناشی از سرمایه‌گذاری از آنجا که با گذشت زمان ارتباط دارد، همواره با مقوله‌ای به نام مخاطره یا ریسک توام است…
معمولا سرمایه‌گذاری با چشم‌پوشی از منافع کنونی به منظور دستیابی به رفاه بیشتر در آینده صورت می‌گیرد.
در واقع، مقوله سرمایه‌گذاری (investment) با گستره و تنوع وسیعی روبه‌رو است. سرمایه‌گذاری در ملک و مسکن ، طلا ، ارز ، گواهی سپرده، اوراق قرضه، سهام عادی، صندوق مشترک سرمایه‌گذاری و بطور کلی در بازار های مالی ، می‌تواند نمونه‌هایی از انواع سرمایه‌گذاری محسوب شود.
سرمایه‌گذاری، نیازمند مدیریت است زیرا دستیابی به ثروت سود ناشی از سرمایه‌گذاری از آنجا که با گذشت زمان ارتباط دارد، همواره با مقوله ای به نام مخاطره یا ریسک توام است.

از بین رشته‌های سرمایه‌گذاری ، مدیریت ریسک در بازار سهام به عنوان یکی از مباحث مدیریت سرمایه، به دلیل ریسک بالای آن بسیار پیچیده است. یک مشاور سرمایه‌گذاری خبره می‌تواند در این زمینه به سرمایه‌گذاران کمک کند.
به دلیل آن که برای تصمیم‌گیری در بازار سرمایه موارد متعددی نقش و تاثیر دارند ، ریسک سرمایه گداری در بازار سرمایه بسیار بالا می باشد.از جمله می توان به تاثیر نحوه تنظیم سبد سهام اشاره نمود. به این معنا که چه نوع سهمی در چه زمانی، به چه قیمتی و به چه مقداری از کل سبد باید خریده و فروخته شود تا ریسک به حداقل رسیده و انتظار سود به حداکثر برسد.
از این رو، انتخاب ترکیب بهینه یا به تعبیر دقیق‌تر یک سبد سهام که شامل سهام متنوع باشد ،برای کاهش ریسک در بازار سرمایه، بسیار مهم است.
بدیهی‌است که سرمایه گذاران درجه ریسک‌پذیری متفاوتی در سرمایه گذاری خود دارند. سرمایه‌گذاری با پذیرش ریسک بالا، انتظار بازدهی بالایی را به همراه دارد و بالعکس سرمایه‌گذاری کم ریسک ، کاهش مخاطره ریسک و در نتیجه بازده پایین تری را به همراه دارد.
از آنجائیکه ریسک یکی از مفاهیم وابسته به سرمایه گذاری می باشد و وجود آن در روند سرمایه گذار اجتناب ناپذیر است . اجازه دهید، هر چه بیشتر با این مفهوم آشنا شویم .
ریسک چیست؟
ریسک عبارت از احتمال کسب نتایجی متفاوت با پیش‌بینی‌ها یا انتظارات ما است، به عبارتی ریسک به معنی انحراف «نتایج واقعی» از «نتایج مورد انتظار» است.
همانطور که در تعریف سرمایه گذاری گفته شد ، سرمایه گذار از ارزشی در زمان سرمایه گذاری خود می گذرد به امید بدست آوردن ارزشی بالاتر در زمان آینده. پس بدست آوردن ارزش بالاتر از انتظارات سرمایه گذار است ولی با توجه به وجود پارامتر زمان در سرمایه گذاری و بسیار عوامل تاثیر گذار ، بدست آوردن آن ارزش در آیند قطعی نیست و همراه با ریسک خواهد بود و وجود ریسک ممکن است در این فرآیند انحراف ایجاد کند .
بنابراین، در جایی که نتایج مورد انتظار یک پدیده به طور قطعی مشخص نباشد و همراه با احتمال باشد، با موقعیت ریسکی مواجه خواهیم بود.
به عنوان مثال پیش‌بینی شخص این است که قیمت سهام X در روز آینده به۲۱۵ تومان برسد ولی اطمینان کامل ندارد و احتمال می‌دهد که دامنه انحراف آن ۵ تومان باشد.
بنابراین، این یک موقعیت ریسکی است، چون ممکن است فردا قیمت مورد انتظار (۲۱۵ تومان) محقق نشود، بلکه قیمت بین ۲۱۰ تومان و ۲۲۰ تومان نوسان داشته باشد.
بر این اساس، در شرایط ریسکی رویدادهای متعددی که می تواند منجر به نتایج متعددی شودوجود دارد که احتمال رخداد هر کدام نیز مشخص است.
چرا بازار سهام در نزد عامه مردم به بازار پرریسک شهرت یافته است؟
باید گفت این تصور نزد عامه مردم که بازار سهام بازار پر ریسکی است ، تصور درستی است. یکی از دلایل ریسک بالای بازار سهام نوسانات شدید آن نسبت به سایر بازارها می باشد.
چون قیمت سهام در ای بازارها بر اساس جریان‌های نقدی آتی پیش‌بینی می‌شود که مقدار و نیز زمان‌بندی آنها کاملا متغیر است و تعهدی برای پرداخت مبالغ مشخص، در زمان‌های معین برای آنها وجود ندارد.
در مقایسه این موضوع با بازار اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت که تعهد مشخصی برای پرداخت مبالغ مشخصی در زمان‌های معینی وجود دارد، بنابراین، سرمایه‌گذار این امکان را دارد با دقت زیادی جریان‌های نقدی آینده و زمان‌بندی آنها را پیش‌بینی کند.پس به همین دلیل که قیمت‌های سهام مبتنی بر انتظارات آینده در مورد شرکت‌ها است سرمایه گذاری در بازار سهام، دارای ریسک زیادی است.
از طرفی، افق سرمایه‌گذاری در سهام طولانی مدت است و هرچه افق سرمایه‌گذاری طولانی‌ مدت تر باشد، ریسک رویدادهای غیر منتظره بیشتر است.

وجود رابطه مستقیم ریسک و بازده با یکدیگر در عمل به چه معنایی است؟
یکی از اصول اساسی در مفاهیم مالی، توازن بین ریسک و بازده است. هرچه ریسک یک فرصت سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، بازده مورد انتظار آن نیز بالاتر خواهد بود. به عبارت بهتر هر چه ریسک یک فرصت سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، باید سود مورد انتظار بالاتری داشته باشد تا سرمایه‌گذار را ترغیب به سرمایه‌گذاری نماید.
البته این مفهوم مطلق نبوده و بر اساس نمودار رابطه ریسک به بازده ، از مقطعی به بعد رابطه این دو نسبت به هم ثابت می شود. یعنی به این معنا که ریسک بیشتر لزوماً منجر به بازده بیشتر نمی گردد.
اگر چنین نباشد تقاضا برای آن فرصت سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد و بازار خود به خود قیمت آن را کاهش می‌دهد تا برای سرمایه‌گذاران جذاب گردد. بنابراین رابطه تعادلی بین ریسک و بازده در بازار اجتناب‌ناپذیر است و خود به خود شکل می‌گیرد.

چه ریسک‌هایی در سرمایه‌گذاری در بازار سهام وجود دارد؟
با توجه به رویکردهای مختلف تقسیم بندی های مختلفی ارائه می شود .
یکی از این دسته بندی ها ، بر اساس عامل ایجاد ریسک است که به بعضی از آنها عبارتند از:
ریسک قدرت خرید(تورم)
تغییر قدرت خرید پول به دلیل اینکه جریان های نقدی کسب شده در آینده متفاوت از آن چیزی باشد که پیش بینی شده است.
ریسک سیاسی
احتمال وقوع رخدادهای سیاسی در روابط سیاسی ، شامل تنش هاو یا همکاریهای سیاسی بین دولت ها ،بروز جنگ و …که می‌تواند بر بازده یا ریسک فرصت‌های سرمایه‌گذاری تاثیرگذار باشد و باعث نوسان قیمت‌های سهام شود.
ریسک نرخ سود
یکی از ریسک ها مهم و تاثیر گذار که همواره احتمال وقوع آن وجود دارد ،احتمال اثر تصمیمات بانک مرکزی بر نرخ سود می باشد که باعث تغییر قیمت‌ها می شود.

ریسک نرخ ارز
نوسان نرخ ارز و تغییر ارزش پول ملی در برابر سایر ارزها می‌تواند تاثیر بسزایی بر میزان جریان‌های نقدی واقعی داشته باشد.
تفاوت ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک چیست؟
ریسک بر اساس اینکه متوجه سهامی خاصی باشد و یا اینکه بر روی عموم سهام ها تاثیر گذار باشد به دو نوع دسته بندی می شود.
 1. ریسک سیستماتیک[*]ریسک غیر سیستماتیک ۱.ریسک سیستماتیک

 2. این نوع از ریسک بر روی تمام سهام بازار و البته با مقادیر مختلفی تاثیرگذار است و به عبارتی دیگر تمام سهام بازار به میزان متفاوتی تحت تاثیر آن هستند.
  وجود این نوع ریسک اجتناب ناپذیر و در هر صورت وجود دارد و سرمایه‌گذاران برای کسب سود ناچار به تحمل آن هستند.
  ۲.ریسک غیرسیستماتیک
  این نوع ریسک بطور معمول تنها بر یک سهام مشخص تاثیر دارد.این نوع ریسک را با تشکیل سبد متنوعی از سهام می‌توان کاهش داد. چون با تشکیل یک سبد سهام، برآیند ریسک‌های غیرسیستماتیک مربوط به سهام مختلف به صفر نزدیک می‌شود.
  چگونه تشکیل سبد سرمایه‌گذاری‌، ریسک سرمایه‌گذاری را کنترل می کند؟
  تشکیل سبد سرمایه‌گذاری‌ها یکی از اصول مالی «متنوع‌سازی» است.
  با انجام محاسبات ریاضی می توان ثابت کرد که با تشکیل سبد سهام، را کاهش داد زیرا ریسک کلی سبد سهام کمتر از مجموع ریسک‌های تک‌تک سهام خواهد شد.
  این موضوع به این صورت نیز قابل توضیح است که اگر چند سهام در بازار وجود داشته باشند که رفتار قیمتی آنها متفاوت از یکدیگر باشد، با سرمایه‌گذاری در چنین ترکیبی می‌توانیم نوسانات مجموع سبد خود را کاهش دهیم؛ چون نوسان‌های مختلف سهام موجود در سبد،بر یکدیگر اثر گذاشته تا حدودی یکدیگر را خنثی نمایند و اثر یکدیگر را پوشش دهند.

  آیا تشکیل هر نوع سبد باعث کاهش ریسک می‌شود؟
  جواب این سوال خیر است.
  زیرا تنها از طریق تشکیل سبدی می توان ریسک را کاهش داد که نوسانات سهام انتخاب شده مشابه یکدیگر نباشد و به عبارت آماری ضریب همبستگی آنها کمتر از عدد ۱ باشد.
  چون زمانی که دو یا چند سهم به طور کاملا یکسان رفتار کنند، تفاوتی ندارد که کدام سهام را و با چه ترکیبی بخریم. در این شرایط نیازی به تشکیل پرتفولیو نیست و خرید یکی از سهام کافی است. زیرا عوامل تاثیر گذار بر نوسانات سهام در چنین سبدی یکسان بوده و نوسانات آنها مشابه یکدیگر می باشد .
  ضریب همبستگی در تعیین تراز کلی بازده سبد سهام نقش مهمی دارد هر چه ضریب همبستگی کمتر از یک باشد و به سمت منفی میل کند بیشتر به کاهش ریسک سبد کمک می‌کند. ضریب همبستگی منفی ، ریسک سبد سهام را به شدت کاهش می دهد.زیرا در چنین حالتی، وقتی که یکی از سهام روندی منفی طی می‌کند سهام دیگر با سیر مثبت خود آن را جبران می‌کند و بنابراین روند کلی بازده سبد سهام هموارتراز می‌شود.

  نتیجه گیری
  سرمایه گذاری در بازارهای مالی همراه با ریسک بالایی می باشد. به همین دلیل سرمایه گذاری نیازمند مدیریت است و یکی از پیچیده ترین مباحث مدیریت سرمایه گذاری ، مدیریت ریسک می باشد. ریسک می تواند منجر به انحراف از نتایج مورد انتظار در سرمایه گذاری گردد.و در عین حال به دلیل رابطه مستقیم آن با بازده ، پذیرش ریسک بالاتر در سرمایه گذاری می تواند منجر به بازده بالاتری گردد.تعدد انواع ریسک و تاثیرات هر یک بر سرمایه گذاری و همچنین میزان کنترل سرمایه گذار به منظور برخورد با این ریسک منجر به آن می شود که تمهیداتی در این خصوص دیده شود که یکی از این تمهیدات در برخورد با ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام ، تشکیل سبد سهام می باشد. تشکیل سبدی از سهام هایی که دارای ضریب همبستگی منفی داشته باشند تا حد قبل توجه ای می تواند روند کلی بازده سبد سهام را تراز نگه دارد .

  چنس چارت آموزش بورس در اصفهان آموزش بازار بورس در اصفهان دوره آموزش بورس در اصفهان و تدریس خصوصی بورس در اصفهان


وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :